#66 W drodze do (Czeskiego) Raju

Choć trasa w założeniu miała być jednodniowa, zrobienie jej zajęło dwa dni. W pierwszym podejściu bowiem deszcz przegonił mnie z Przełęczy Kowarskiej. Mimo wszystko warto było wyjechać poza miasto, choćby i dla widoku pozostałości po dożynkach w Chwaliszewie, w pobliżu Szczawna Zdroju.

Dwa dni później wjechałem w ów rejon od strony Świdnicy, co pozwoliło zobaczyć Zamek Książ. (Z daleka, ale zawsze.)

Chwilę po zrobieniu tego zdjęcia musiałem ratować się przed poleceniem na bok wraz z motorem. Nie spodziewałem się bowiem, że przejeżdżająca cysterna może wywołać aż taki podmuch powietrza.

Udało się i cały i zdrowy ponownie pojawiłem się na Przełęczy Kowarskiej by stamtąd udać się w czeskie Karkonosze. Widoków było dużo więcej, niestety gorzej było z miejscami postojowymi do ich uwiecznienia.

Pogoda także nie rozpieszczała. Chłodne jesienne powietrze było mokre od mgły, a momentami na szybie kasku pojawiały się krople przelotnego deszczu. Cieplej zrobiło się w okolicach Jicina. Jednak tym razem nie miasto Rumcajsa było moim celem, a Turnov i sąsiadujący z nim Czeski Raj.

Tamtejsza niewielka miejscowość, Hrubá Skála, przywitała mnie nietypowym Urzędem Miasta, mieszczącym się w dawnej willi.

Niedaleko zaś był hotel mieszczący się w dawnym zamku. Przy okazji zaś można było podziwiać okoliczne widoki.

Podobnie jak kawałek dalej.

W tym zamek Trosky.

Niestety podziwianie uroków tych stron zajęło dość dużo czasu. W efekcie należało się powoli kierować w stronę granicy. Ostatnim punktem na trasie było Opočno. Oprócz zamku i uroczej zabudowy, miasteczko miało jeszcze jeden atut – restaurację z dobrym jedzeniem. To wszystko sprawiło, że przyjemnie je wspominam.

Do zachodu słońca było już coraz bliżej, gdy przez Kocioł dojechałem do Lewina Kłodzkiego. Stamtąd zaś wbiłem się na ósemkę, którą o dziwo dało się płynnie i bezpiecznie przejechać.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s